PROJELENDİRME


         Endüstriyel tesis, depo, tarımsal işletme, soğuk hava deposu, hayvancılık tesisi, okul, hastane, otel ve benzeri ticari işletmelerin hepsi güneş paneli yerleşimi yapılabilecek çatılara sahiptir. Bu binaların hepsinde yüksek yoğunlukta elektrik enerjisi tüketilir ve her ay elektrik enerji tedarikçilerine yüksek miktarda fatura öderler.
         Bu faturaların bir kısmının ya da tamamını artık ödemek zorunda olmadığınızı düşünün. Bunun yerine ortalama 5 ya da 6 yıl aynı miktardaki fatura tutarını bankanıza kredi geri ödemesi olarak yatırıyorsunuz, bu sürenin sonunda elektrik faturası derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. Solar enerji sisteminiz tasarım / kullanılan malzeme / işçilik bakımından yüksek kalitedeyse yani MTS Mühendislik gibi yüksek kalite standartlarına sahip bir solar kurulum firmasını tercih ederseniz, geri kalan 17 – 18 yıl boyunca da size bedava elektrik üretecektir.
         İşletmeler elektrik tüketiminin büyük bir çoğunluğunu güneşten yararlanılabilen saatlerde yaparlar. Yaz aylarında soğutma ihtiyacından dolayı elektrik tüketimi artmaktadır. Bu bakımdan tüketiminize göre ölçeklendirilerek kurulan bir fotovoltaik enerji sistemi öz tüketiminizi karşılayabilir. Üretiminizden fazlasını tüketebilir, enerji üretemediğiniz zaman elektriğinizi şebekeden almaya devam edersiniz. Mahsuplaşma sayesinde şebekeden aldığınız ve şebekeye verdiğiniz enerji miktarları biribini dengeleyebilir.
         Bunun yanı sıra işletmenin elektrik şebekesine bağlantı gücü, bağlantı şekli (işletme direkt alçak gerilimden mi ya da kendine ait bir trafo üzerinden mi şebekeye bağlanıyor ?) çatısına kurmak istediği fotovoltaik enerji sisteminin büyüklüğünü direkt etkiler.
         Fotovoltaik enerji sistemine sahip olmak isteyen ticari bir işletmenin çatıları ilk etapta statik yönden analiz edilir. Yük taşıma kapasitesi bakımından çatının yetersiz olması durumunda solar paneller monte edilmeden önce çatının güçlendirilmesi gerekir. Bunun için statik projelerin hazırlanıp ilgili kurumlara onaylatılması şarttır.
         Çatısında solar elektrik sistemi bulunan bir işletme bu durumu reklam aracı olarak kullanarak rekabet avantajı elde edebilir. Güneş enerji sistemi ile karbon ayak izini azaltan işletme toplumdaki imajını ve itibarını güçlendirir.
          Alanında uzman mühendis kadromuz ile güncel hesap ve tasarım programları desteğiyle mekanik tesisat projelerini müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre proje tasarımı yapmaktayız.

Keşif:
Keşif sonrası yapılacak işleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Sistem tasarımı
  • Fiyatlandırma ve fizibilite analizi
  • Elektrik dağıtım kuruluşu başvuruları
  • İlgili mercilerden gerekli izinlerin alınması
  • Projelendirme / onay süreçleri
  • Tedarik ve kurulum
  • Kabul işlemleri
  • İşletme ve bakım